Retro efekt na zdjęciu z aplikacją VSCO

Darmowa aplikacja VSCO to jedno z łatwiejszych narzędzi do szybkiej oraz bardzo efektownej obróbki zdjęć. To proste narzędzie, które obrobi Twoje zdjęcie jednym kliknięciem, nadając mu miły, nienachalny, analogowy look. Jeśli lubisz szybkie a dobre efekty – po prostu musisz mieć VSCO w telefonie! Apka jest do pobrania w sklepie z aplikacjami i oczywiście jest darmowa (poza dodatkowymi funkcjami, których nie musisz wcale opłacać). Pst.. – a jeśli nie umiesz pobierać aplikacji to tutaj pokazuję jak to się robi.

A zatem jeśli chcesz osiągnąć analogowy retro efekt na zdjęciu – aplikacja VSCO jest dla Ciebie. Zaczynajmy!

Dlaczego warto korzystać z VSCO?

Są osoby, dla których ważniejszy od wyglądu pojedynczego zdjęcia jest spójny widok całego albumu, np. na Instagramie. Takim osobom z pomocą przychodzą filtry. Filtry to zestawy pewnych ustawień, głównie dotyczące koloru, we VSCO ukryte pod hasłowymi nazwami np. C2, A7.  Dany filtr zawsze w ten sam sposób przerobi kolejne zdjęcia, np. dodając im pewne ustalone zabarwienie (tintę), zmiękczając cienie itd. Chcąc zachować spójny wygląd siatki zdjęć można sobie wybrać jeden ulubiony filtr i używać go na każdym zdjęciu.

Na zdjęciu niżej widzisz filtr o nazwie „M5”

Czyli wystarczy wcisnąć filtr i zapisać zdjęcie?

To zależy.

Tak, jeśli masz serię zdjęć robionych w tych samych warunkach to jak najbardziej. Przykład: idziesz na spacer i przez cały czas masz takie samo światło bo warunki atmosferyczne nie ulegają zmianie. Albo robisz serię zdjęć w lokalu na imprezie. Wtedy wystarczy użyć wybrany filtr na wszystkich zdjęciach po kolei. I gotowe.

Ale jeśli robisz zdjęcia w różnych warunkach (np. raz w piaskownicy na pełnym słońcu, a potem na ławeczce w cieniu) sytuacja wygląda trochę inaczej. Wtedy również wybierz jeden filtr, którego użyjesz do obróbki całości, ale tym razem skorzystaj jeszcze z dodatkowych funkcji, które znajdziesz w obrębi wybranego filtra.

Suwaki filtrów

Po kliknięciu w ikonkę z suwakami (to ta z dwoma poziomymi liniami na których widoczne są małe kółeczka) wchodzimy w tryb bardziej szczegółowej edycji zdjęcia. Mamy do wyboru szereg narzędzi, które pomogą nam jeszcze bardziej dopieścić nasz obrazek. Możesz je więc kolejno: rozjaśnić/przyciemnić, zwiększyć/zmniejszyć kontrast, przyciąć, wyostrzyć a nawet poprawić ton swojej skóry!

Tworzenie własnych filtrów (presetów)

Kiedy wybierzesz jakiś filtr i dopracujesz go za pomocą wyżej wymienionych suwaków różnych narzędzi możesz go sobie zapisać na potem. Jest to udogodnienie, by nie musieć powtarzać (a co gorsza, zapamiętywać) nałożonych już efektów, edytując kolejne zdjęcie. Wystarczy, że klikniesz ikonkę RECIPES, tę za filtrami i narzędziami. Po kliknięciu wyświetli się widok z edytowanym obecnie zdjęciem. Kliknij + aby dodać je do kolekcji filtrów, nadaj mu nazwę i gotowe! Teraz gdy otworzysz kolejne, nieobrabiane jeszcze zdjęcie, wystarczy, że wejdziesz w to samo miejsce i wybierzesz zapisany filtr z listy, na którą właśnie przed chwilą trafił. Niestety, w wersji darmowej możesz mieć tylko jeden filtr. 

Jak otworzyć i zapisać zdjęcie? Import i eksport.

Vsco jest dość niezależną aplikacją, która nie pobiera zdjęcia do edycji wprost z telefonu, ale najpierw zaciąga je do własnej galerii. To może brzmieć skomplikowanie, ale jest proste. Gdy otworzysz VSCO, najpierw zaciągnij zdjęcie do studia, a potem dopiero otwórz do edycji zaznaczone w części studio zdjęcie ( szczegółowiej: zaznacz jedno z zaciągniętych zdjęć i kliknij znaczek suwaków, czyli poziomych kresek z małymi kółeczkami). Możesz edytować tylko jedno zdjęcie naraz, dlatego ikonka edycji pojawi się jedynie w przypadku zaznaczenia pojedynczego zdjęcia. 

Zapisywanie zdjęcia do telefonu dzieje się również z poziomu studia, jednak tym razem zaznaczyć możesz więcej niż jedno zdjęcie. Po zaznaczeniu kliknij ikonkę ze strzałką skierowaną w dół. 

Jak podoba Ci się zdjęcie przed i po edycji? Uważam, że efekt retro wyszedł naprawdę super!