Dlaczego warto mieć w telefonie Snapseed?

Snapseed to aplikacja do obróbki zdjęć, którą doceniają nawet wytrawni amatorzy fotografii komórkowej, ponieważ to czysta esencja narzędzi niezbędnych do podstawowej obróbki zdjęć. W dodatku to bardzo prosta i intuicyjna aplikacja.  Jak wszystkie opisywane tutaj narzędzia Snapseed jest darmowy – wystarczy go po prostu ściągnąć na telefon.

Pobierz Snapseed z App store.

Pobierz Snapseed z Google Play.

Gdybym miała ograniczyć się do jednej aplikacji tego typu w telefonie, bez wątpienia zdecydowałabym się właśnie na Snapseed. Dzięki niemu mogę nie tylko edytować kolory, balans bieli czy ostrość moich zdjęć ale również mogę usunąć z nich zbędne elementy. Ten tekst zajmie Ci tylko kilka minut i już za chwilę będziesz wiedzieć, jak przerabiać zdjęcia w Snapseed i może pokochasz tę apkę jak ja.

Jak przerabiać zdjęcia w Snapseed

Jak to działa?

Zacznijmy od zajrzenia do aplikacji

  1. Pobierz aplikację (jeśli nie wiesz jak, zajrzyj tutaj).
  2. Otwórz aplikację
  3. Otwórz zdjęcie do edycji

Zdjęcie w Snapseed możemy edytować na dwa sposoby:

  •  wybierając jeden ze dostępnych stylów (sekcja: STYLE). Są to gotowe zestawy różnych akcji (presetów), które nanosimy na zdjęcie jednym ruchem. 
  • samodzielnie decydując o zmianach w zdjęciu nanosząc na nie kolejne zmiany w sekcji: NARZĘDZIA.  Snapseedowe narzędzia to zdecydowanie to, co tygryski lubią najbardziej. 

Główne narzędzia aplikacji Snapseed

Po wybraniu sekcji NARZĘDZIA Twoim oczom ukaże się mnóstwo ikonek co może Cię zbić z tropu. Naprawdę szybko się z nimi zaprzyjaźnisz, a przynajmniej z kilkoma z nich. Tak naprawdę w podstawowej edycji obrazu potrzebnych jest ich garstka. Najważniejsze znajdziesz poniżej:

Balans bieli

Do zrobienia zdjęcia potrzebne jest światło – to oczywiste. Jednak światło światłu nierówne. Najlepiej jest robić zdjęcia w świetle dziennym. Czasem jednak nie ma takiej możliwości i pstrykamy przy żarówce. Efekt? Żółte zabarwienie zdjęć.

Właśnie w takich sytuacjach wykorzystaj narzędzie balansu bieli, czyli jakby zmiany temperatury oświetlenia

Wybierz to narzędzie z listy ikonek a następnie dotknij palcem zdjęcia i przesuwaj nim w lewo lub w prawo. Zaobserwujesz jak zdjęcie zmienia kolory z ciepłych na chłodne i na odwrót. Po zakończeniu edycji kliknij ptaszek po prawej by zatwierdzić zmiany. Voila! (Kliknięcie X zamknie narzędzie bez wprowadzania zmian.)

Jasność, kontrast, nasycenie i inne przyjemności

Teraz kiedy masz już ustawiony odpowiednią temperaturę zdjęcia czas popracować nad resztą. Tym razem w sekcji NARZĘDZIA wybierz opcję „dostosuj”. Po jej włączeniu znajdziesz na dole dwa symbole – różdżki i suwaków. Magiczna różdżka ustawia wszystkie suwaki z automatu i według własnego uznania.  Możesz iść na łatwiznę i skorzystać z tej możliwości. Ale dużo fajniej jest poprzestawiać suwaki samodzielnie i uzyskać dokładnie taki efekt o jaki nam chodzi. Po odpaleniu suwaków zobaczysz poszczególne wartości, czyli jasność, kontrast, nasycenie, prześwietlenia i inne. Wybieraj je po kolei a potem przesuwając palcem po zdjęciu w prawo i lewo dostosuj wartości wg. własnego upodobania. To co – jak przerabiać zdjęcia w Snapseed to już na całego? No nie do końca|! Nie zapędź się za daleko, aby zdjęcie nadal wyglądało naturalnie! A po zakończeniu zabawy zatwierdź ptaszkiem z prawej strony.

Kadrowanie

Może być tak, że chciałabyś zmienić szerokość i wysokość zdjęcia. Albo wyciąć jakiś jego fragment. Służy do tego narzędzie „przytnij”. Wybierz kształt spośród dostępnych na dolnym pasku lub ręcznie ustaw odpowiadający Ci format i zatwierdź ptaszkiem. Podczas przycinania zdjęcia zobaczysz 4 linie siatki krzyżujące się w 4 miejscach. Dzielą zdjęcie na pola (3 bloki wysokości, 3 pola szerokości). Są to linie mające pomóc w ustawieniu kompozycji zgodnej z regułą trójpodziału.

Usuwanie plamek, zabrudzeń lub pyłków

Kolejnym godnym uwagi narzędziem jest „naprawianie”. Polega ono na tym, że dotknięty placem element, którego chcemy się pozbyć zostaje automatycznie dopasowany do obszaru na którym się znajduje. Warunek jest taki, że tło musi być gładkie. Dla najlepszego efektu przed dotknięciem ekranu znacznie przybliż zdjęcie rozciągając je palcami. 

Eksperymentuj!

Oprócz tych najważniejszych narzędzi znajdziesz jeszcze szereg innych – testuj je i baw się do woli. Zapisz zdjęcie korzystając z komendy EKSPORTUJ. Pamiętaj, że Snapseed stworzy w pamięci Twojego telefonu własny katalog, więc jeśli będziesz chciała znaleźć edytowane przy jego pomocy zdjęcia szukaj w galerii osobnego albumu o tej nazwie. Teraz, kiedy już wiesz, jak przerabiać zdjęcia w Snapseed, eksperymentuj do woli i ciesz coraz lepszymi efektami!