Dowód osobisty dla naszego synka zamówiłam bez wychodzenia z domu. Wniosek złożyłam online, a zdjęcie zrobiłam… telefonem. To naprawdę nic trudnego! W tym tekście zajmę się przede wszystkim tym, jak przygotować zdjęcie. Dodatkowo podpowiem Ci też co należy zrobić by złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka bez wchodzenia z domu.

Wymagania dotyczące fotografii małych dzieci

Dzieci do lat 5 obowiązują mniej rygorystyczne zasady jeśli chodzi o zdjęcia do dowodów. Twoje dziecko może się uśmiechać, a nawet mieć zamknięte oczy! Najważniejsze jest, by głowa była trzymana prosto (może to być pozycja leżąca u bardzo małych dzieci), twarz odsłonięta, a tło zdjęcia jasne i gładkie. True story! Jeśli nie wierzysz, poczytaj na oficjalnej stronie rządowej.

Jak zrobić dziecku dobre zdjęcie do dowodu?

  1. Fotografuj w sprzyjającym świetle. Wybierz naturalne, rozproszone światło (np. w pobliżu okna). Jeśli będzie za ostre, na twarzy pojawią się cienie a co gorsza, słońce może tak rozświetlić twarz, że nie będzie widoczny jej kontur. Takie zdjęcie na pewno zostanie odrzucone. Wybierz więc taki moment, kiedy jest słonecznie, ale słońce nie razi. 
  2. Przygotuj jasne, najlepiej białe tło – zdecyduj, czy dziecko będzie leżeć, czy siedzieć. Leżące dziecko sfotografuj na łóżku, na mocno naciągniętym prześcieradle. Jako tło dziecka siedzącego najlepsza będzie ściana.  Jeśli na prześcieradle wyszła jakaś fałdka i tło nie jest gładkie nie zrażaj się! Tutaj tłumaczyłam, jak jednym ruchem wyrzucić takie niechciane elementy ze zdjęcia.  Postaraj się również, aby na tle nie było cieni. 
  3. Kadruj szeroko.  Pamiętaj, że w pracownik urzędu sam dotnie kadr, więc lepiej, żeby na zdjęcia było trochę więcej, niż trochę mniej. Zachowaj kadr pionowy. 
  4. Zmniejsz zdjęcie – limit zdjęcia to 2.5 MB. Obecnie telefony robią zdjęcia w dobrej jakości, a więc dość ciężkie. Gotowe zdjęcie możesz zmniejszyć za pomocą darmowych narzędzi jak na przykład tinypng.com (kliknij w strzałkę, załaduj zdjęcie, a po jego zmniejszeniu kliknij: download. – zmniejszone zdjęcie trafi do pobranych). 

Procedura składania wniosku o dowód osobisty dla dziecka

Procedura wnioskowania o dowód jest niezwykle prosta. Wchodzisz na stronę rządową i wypełniasz wniosek on-line a po 2 tygodniach odbierasz gotowy dowód osobisty dla dziecka w urzędzie. Możesz teraz pomyśleć – no tak, ale taki wniosek może wypełnić każdy, to jak ja mam udowodnić, że ja to ja? Oczywiście podpisując się. Jak zrobić to przez internet? Zakładając profil zaufany. By to zrobić wystarczy mieć … konto w banku. Bank jest zaufaną instytucją. Żeby załatwić tam jakiś temat musisz pokazać dowód. Bank Cię w ten sposób rozpoznaje. Jeśli masz dostęp do swojego konta online (czyli masz usera i hasło) to logując się także jesteś dla banku zaufanym człowiekiem, tak jak pokazując dowód. Profil zaufany założysz w trakcie całej procedury, więc nie martw się, to bardzo proste.

Tutaj rozpoczniesz całą procedurę.

Pamiętaj o jednym: gotowy dowód osobisty dla dziecka z urzędu odebrać może tylko opiekun składający wniosek. Jeśli więc masz malutkie dziecko i jesteś mało mobilna – wniosek powinien złożyć tata dziecka.

dowód osobisty dla dziecka