To wpis dla zabieganych: przeczytasz go w 2 minuty, a zdjęcie wyedytujesz w drugie tyle. A naprawdę warto! Zdjęcie, które ma mocne, czarne tło potrafi naprawdę przykuć wzrok. Przekonaj się osobiście – pokażę Ci krok po kroku  jak obrobić zdjęcia w tym klimatycznym stylu w dosłownie w kilka chwil!

Zrób zdjęcie

Pstryknij zdjęcie, które wykorzystasz do dzisiejszej zabawy. Po prostu weź jakiś przedmiot i zrób jego wyraźne zdjęcie na ciemnym, w miarę jednolitym tle. Rada: najnaturalniej wyglądać będzie również dość ciemny przedmiot (grunt, by nie był bardzo jasny). Ja zrobiłam zdjęcie misia na tle ciemnych drzwi wejściowych w przedpokoju. Na zdjęciu widać moje palce, ale w zaraz zobaczysz, że znikną w obróbce. 

Zrób zdjęcie przedmiotu na ciemnym, w miarę gładkim tle.

Czarne tło jako efekt pędzla

Teraz pokażę Ci jak w kilku krokach przyciemnić zdjęcie, a zwłaszcza tło oraz poszerzyć całość kadru, tak, by miał więcej głębi.

  1. Odpal aplikację Snapseed
  2. Otwórz swoje zdjęcie
  3. W menu Narzędzia wybierz opcję Pędzel
  4. Pędzel o nazwie ciemniej/jaśniej ustaw na „-5”
  5. Przybliż zdjęcie (rozciągając je palcami) – kiedy to robisz powierzchnia pędzla, którym będziesz zaraz edytować zdjęcie maleje. Oznacza to, że im bardziej je powiększyć, tym bardziej szczegółowe i precyzyjne będą Twoje ruchy
  6. Zamaluj palcem tło za przedmiotem. Im więcej razy przejedziesz w jednym miejscu, tym mocniejszy efekt. Możesz też ustawić pędzel na „-10” (czyli jeszcze ciemniej) ale wtedy łatwo o nienaturalny efekt. Jeśli jakiś fragment zdjęcia nie chce się zamalować pędzlem „-5” pomimo wielu „machnięć” po prostu zapisz te zmiany klikając w „ptaszka” w rogu i odpal narzędzie jeszcze raz.
Tło wstępnie przyciemnione pędzlem „-5”. Przy nodze misia widać moją dłoń. Odpalam narzędzie ponownie, by ściemnić to, czego nie udało się za pierwszym razem.

7. Odpal ponownie to samo narzędzie. Przyciemnij te fragmenty, których nie udało się zamalować za pierwszym razem.

8. Oddaj zdjęcie, aby „pędzel” był teraz w stanie objąć większe obszary obrazu. Delikatnie muskaj nim te miejsca obrazu, które powinny być naturalnie przyciemnione, które naturalnie pozostają w cieniu. Przejedź delikatnie palcem także brzegi sfotografowanego przedmiotu tak, aby delikatnie wtopić go w tło, by osiągnąć efekt wychodzenia z mroku. Jeśli masz wrażenie, że Twój przedmiot jest trochę za jasny, przyciemnij delikatnie w całości.

Cały miś, a zwłaszcza jego „brzegi” zostały przyciemnione pędzlem, aby wtopić go w bardzo ciemne tło na drugim planie.

9. Teraz pora powiększyć kadr. W menu „Narzędzia” wybierz opcję „Rozszerz”. Wybierz czarne tło z kolorów farby i ustaw taką szerokość kadru, jaka Ci odpowiada. Jeśli nie możesz ustawić tak szerokiej jak sobie tego życzysz, zapisz obecne rozszerzenie i wejdź w narzędzie ponownie. 

Powiększ kadr do takiego, jaki Ci się podoba narzędziem „rozszerz”.

10. Teraz pora na korekty na zdjęciu. Przede wszystkim popraw jego ostrość (narzędzie „szczegóły”) oraz kontrast (narzędzie „dostosuj”). Po zmianie tych wartości Twoje czarne tło może lekko się zabrudzić. Nie szkodzi! Po prostu zamaluj pędzlem powstałe przebarwienia. 

Gotowe!

czarne tło jako efekt pędzla