Mapa marzeń, to nic innego jak specyficznie ułożony kolaż zdjęć. Im częstszy jest kontakt z taką wizualizacją własnych pragnień, tym bardziej zapadają one nam w głowę. Dzięki temu podświadomie dążymy do ich realizacji. W dzisiejszym wpisie zaproponuję Ci jak zrealizować swoją mapę marzeń tak, aby była naprawdę skuteczna!

Jak wygląda mapa marzeń?

Mapa marzeń to podzielona na 9 równych pól plansza, najczęściej tworzona w postaci kwadratu. Ja również zachęcam Cię do przygotowania jej w tej formie i zaraz wyjaśnię dlaczego akurat kwadrat.

mapa marzeń

Gdzie ją umieścić by naprawdę działała?

To czy mapa marzeń będzie skuteczna zależy od tego, jak często będziesz na nią (nawet w przelocie) zerkać. Dlatego sugeruję, abyś umieściła ją tam, gdzie Twój wzrok wędruje najczęściej w ciągu dnia – w swoim telefonie. Zaraz dowiesz się, jak stworzyć tapetę z mapą marzeń. Kwadratowy format kompozycji zabezpieczy również miejsce na znajdujące się na tapecie ikonki. A więc do dzieła!

9 obszarów Twoich marzeń

Sugeruję Ci rozpoczęcie pracy od zebrania zdjęć, które symbolizować będą 9 Twoich marzeń, pomysłów na siebie, podzielonych ze względu na różne obszary. Zdjęcia mogą być Twojego autorstwa, ale nie muszą! Na użytek własny możesz je pobrać z internetu. Jeśli chcesz swoją mapę pokazywać światu – skorzystaj z darmowych stocków zdjęciowych, takich jak np. Unsplash, Pexels czy Life of Pix

 1. Dobrostan, powodzenie – obraz symbolizujący Twoje marzenie związane z szeroko pojętym dobrostanem. Przytulny pokój lub rzut mieszkania symbolizujący własne cztery kąty, upragniony samochód czy po prostu więcej kasy w portfelu. 
 2. Pozycja społeczna – obraz symbolizujący Twoją wymarzoną reputację, to, kim chcesz być zawodowo lub społecznie.  
 3. Związki, partnerstwo, miłość – obraz symbolizujący upragniony stopień zaangażowania w relację miłosną. Dla jednych może to być znalezienie idealnego partnera, dla innej ślub lub tym podobne deklaracje, dla jeszcze innej znaczące poprawienie nadpsutych relacji.
 4. Rodzina, osoby ważne, zdrowie – tutaj umieszczamy wizualizację planu dla siebie związanego z tym, jak funkcjonuje nam się w naszym najbliższym otoczeniu – wklej tu zdjęcie z siłowni, jeśli chcesz więcej ćwiczyć, zdrowego obiadu, jeśli masz plan zdrowiej się odżywiać, czy rodzinnej wycieczki, jeśli chciałabyś częściej spędzać jakościowy czas z rodziną
 5. Ja – to miejsce jest dla Ciebie. Tu wklej swoje zdjęcie, takie, jaką chciałabyś oglądać siebie w lustrze na co dzień 
 6. Pasje, kreatywność, hobby – miejsce na symbol Twojej pasji, której chciałabyś poświęcać więcej czasu. 
 7. Wiedza i samorozwój – marzysz bo skończyć studia, zrobić kurs lub nauczyć się języka? A może po prostu chciałabyś czytać więcej książek? To miejsce jest na symbol Twoich pomysłów związanych z samorozwojem
 8. Praca i kariera – jak wyobrażasz sobie siebie w wymarzonej pracy? A może to jakieś konkretne miejsce, idealne stanowisko? Tutaj umieść zdjęcie reprezentujące to pragnienie.
 9. Relacje z ludźmi – tu umieść zdjęcie osoby lub osób, którym chciałabyś poświęcać więcej czasu – np. Twoich przyjaciółek.

Stworzenie mapy marzeń w telefonie

 1. Pobierz aplikację do tworzenia kolaży, np. Photo Collage Maker (InCollage) Jeśli nie wiesz jak, zerknij tutaj
 2. Wybierz opcję Kolaż
 3. Zaznacz 9 wybranych poprzednio zdjęć – zaznaczaj je w odpowiedniej kolejności – nie będziesz musiała ich potem przestawiać 
 4. Kliknij: następny (czyli dalej)
 5. Jeśli któreś zdjęcie powinno zmienić miejsce – zaznacz je i wybierz z menu opcję „zamienianie” a potem wskaż zdjęcie, z którym chcesz zamienić ten obraz miejscami
 6. Każde zdjęcie po zaznaczeniu możesz powiększyć lub przesunąć aby uchwycić jego lepszy kadr
 7. Gotowy kolaż zapisz klikając w rogu. Brawo!

Tapeta z mapą marzeń

Teraz czas stworzyć tapetę do telefonu, tak by zapewnić swym oczom częstą ekspozycję na mapę marzeń. 

 1. Znów odpalamy Collage Maker, ale tym razem klikamy opcję wolny styl
 2. Wybieramy naszą mapę marzeń, powinna być na samej górze listy i klikamy „następny” (czyli dalej)
 3. W menu klikamy „tło” a następnie „stosunek” i wybieramy format „9:16”
 4. Zdjęcie z mapą marzeń umieszczamy centralnie, tak jak chcemy, by wyglądało na naszym wyświetlaczu.
 5. Możesz zmienić kolor tła lub dodać do kolażu napisy i naklejki, pamiętaj jednak, że tapeta w telefonie stanowi tło dla ikonek, i im lepiej będą one widocznie tym lepiej! 
 6. Zapisz gotowy kolaż w telefonie
 7. Wejdź w ustawienia i ustaw go jako tapetę
Na wzorzystym tle ikonki są słabo widoczne. Lepiej wybrać gładkie lub gradientowe, jak po prawej.