Czy aplikacje graficzne są trudne? Przecież opierają się głównie na przesuwaniu suwaków! Tymczasem jednak wielu osobom trudności sprawia po prostu ich nazewnictwo. W dzisiejszym tekście postaram się objaśnić Ci nazwy opcji związanych z kolorystyką zdjęć.

 

Hue [hju] – odcień, barwa, kolor

Każda barwa jest kolorem, ale nie każdy kolor jest barwą. Say: whaaat? Tak, wiem, na pierwszy rzut oka jest to nieco trudne do ogarnięcia. Ale jeśli pomyślisz sobie, że każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem – wtedy coś się zacznie rozjaśniać.

Barwa jest wrażeniem powstającym w Twoim mózgu po ekspozycji oka na promieniowanie świetlne. Barwą zatem nie będzie np. kolor czarny. Określamy ją długością fali.

Barwa ma 3 właściwości, którymi manipulować możemy w aplikacjach graficznych: Hue, Saturation, Brightness.

Hue (kolor) – to suwak, którym manipulowanie wprowadzać będzie do obrazu różnice w występowaniu w nim barw prostych (monochromatycznych) a więc: czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, cyjanu, niebieskiej, indygo i fioletowej we wszystkich odcieniach, jak poniżej.

czy aplikacje graficzne są trudne?

Saturation [saturejszyn] – nasycenie

Jego poziom w teorii naszą barwę oddala lub przybliża do bieli. Np. zmniejszając poziom nasycenia barwy niebieskiej przybliżamy ją do bieli otrzymując błękit. W praktyce, suwak „saturation” lub „nasycenie” będzie po prostu podkręcał jaskrawość zdjęcia lub, przesunięty w drugą stronę, będzie je czynił coraz bardziej wyblakłym.

Brightness [brajtnes] – jasność 

to suwak, dzięki któremu dodajemy lub odejmujemy ilość bieli z barwy (lub szerzej – z całego obrazu) równocześnie sterując poziomem czerni.

Highlights [hajlajts] – prześwietlenia

Użycie tego suwaka jeszcze bardziej rozjaśni już jasne miejsca (albo je przyciemni, gdy tego zechcesz). Niestety nie naprawi „przepalonych” białych zdjęć, więc uważaj ze zdjęciami w pełnym słońcu!

Tint – zabarwienie

korzystając z tego suwaka zabarwisz kolory na zdjęciu dodając do nich zieleń lub magentę (to trochę taka fuksja).

Temparature 

Tu zmienisz zdjęcie kolorystycznie zimne, na ciepłe, i na odwrót (dodając i odejmując barwę niebieską i żółtą)

Vibrance – jaskrawość, żywotność (koloru)

Skorzystaj z tego suwaka, gdy zależy Ci na delikatnym podkręceniu kolorów.

Czy aplikacje graficzne są trudne?

Mam nadzieję, że powoli zmieniasz zdanie!

Gotowa, by popracować trochę z kolorami? Jeśli tak, zerknij na mój poprzedni tekst, w którym pokazywałam, jak można manipulować kolorami na zdjęciach.