Filtry to takie akcje, dzięki którym możemy wyedytować zdjęcie jednym kliknięciem wg. pewnego wzoru. Własnoręcznie przygotowane akcje tego typu nazywają się presetami i mogą być dla nas zarówno ułatwieniem jak i powodem dumy. Zobacz jak zrobić własny filtr na zdjęciach i nabierz rozpędu edytując zdjęcia!
Kiedy przyda mi się preset?
Wyobraź sobie taką sytuację. Idziesz na spacer, albo na imprezę, albo na czyjeś urodziny i robisz mnóstwo zdjęć. Są tak fajne, że chcesz z nich zrobić album, albo chociaż pokazać znajomym wysyłając na messengerze. Albo dodać wszystkie na story! Masz 3 opcje: 1 – możesz je udostępniać na surowo, prosto z telefonu, bez obrabiania. 2 – możesz je kolejno obrabiać tracąc na to ogromną ilość czasu tylko po to żeby odkryć, że ostatnie zdjęcie wyedytowane jest zupełnie inaczej niż pierwsze. Albo 3 – możesz wykonać edycję jednego zdjęcia, dopasować ustawienia i zapisać tę edycję jako preset. Potem wystarczy już tylko klikać ten sam filtr na każdym kolejnym zdjęciu ewentualnie delikatnie je korygując. Warunek – zdjęcia muszą być zrobione mniej więcej w tym samym świetle i lokalizacji aby ten sam preset wyglądał równie dobrze na wszystkich.
Jak stworzyć preset w Lightroom Mobile?
Jest to tak bajecznie proste, że aż żałuję, że nie będę mogła zobaczyć Waszych min jak to przeczytacie. A więc jak zrobić własny filtr na zdjęciach?
- Odpal Adobe Lightroom CC
- Otwórz nowe zdjęcie
- Dokonaj na nim edycji jaka Ci się tylko zamarzy (w ostatnim akapicie tego postu znajdziesz przykładową)
- Znajdź i kliknij na dolnym pasku menu „Presets”
- Kliknij w 3 kropeczki w prawym górnym rogu
- Wybierz: „Create preset”
- Wpisz jego nazwę
- Zaznacz, które zmiany naniesione na zdjęcie mają wejść w skład presetu (np. jeśli zaznaczysz Light to na kolejnych zdjęciach również zostanie dokonana identyczna edycja jasności, cieni, bieli)
- Zapisz ptaszkiem w rogu.
- Zapisz zdjęcie i odpal kolejne
- Kliknij znów „Presets”
- Wybierz z listy utworzony przed chwilą preset
- WŁALA!

A teraz bonus! Jak zrobić własny filtr na zdjęciach w odcieniu turkusowym?
Pod zdjęciem znajduje się instrukcja edytowania zdjęć w turkusowo – łososiowej tonacji, jak na zdjęciu po prawej. Możesz sobie zrobić z niej preset!
Wskazówka – takiej edycji najlepiej poddają się zdjęcia z kolorem niebieskim, np. niebem lub jeansowym ubraniem. Wybierz więc zdjęcie i do dzieła! Jeśli jest za ciemne – rozjaśnij je w menu Light. Jeśli jest zażółcone, bo powstało przy świetle żarówek, równiej możesz je naprawić (zerknij tutaj).

Jak to zrobiłam?
- W lightroom wchodzę do panelu Colors i klikam MIX
- Zaznaczam kolor czerwony i przesuwam suwak Hue na ok „- 80”. Robię to po to aby czerwienie ze zdjęcia wpadały bardziej w róż. Na moim czerwieni jest mało, trochę na drodze i na drzewie, u Was może być więcej. Następnie przesuwam suwak Saturation na ok „+ 40 „ przez co zwiększę troszeczkę nasycenie tego koloru.
- Ponawiam te same ustawienia na kolorach pomarańczowym i żółtym.
- Następnie uświadamiam sobie, że Wy będziecie pracować na innych zdjęciach i zapisuję sobie notatkę, żeby Wam napisać, że te wartości są umowne. Na Waszych zdjęciach może trzeba będzie przesunąć te suwaczki bardziej w lewo lub w prawo. Proponuję najpierw wyedytować zdjęcie wg. tych wskazówek a potem nanieść poprawki.
- Przechodzę do koloru zielonego i przesuwam Hue w lewo na „-20”.
- Turkusowego, o dziwo, nie ruszam
- W niebieskim kolorze opuszczam suwam na „-40”.
- Teraz czas na rewizję Twojego zdjęcia. Czy wygląda fajnie? Czy jest przesycone jakimś kolorem lub ma którego za mało? Wróć do suwaków i pobaw się nimi, pamiętaj, że na każdym zdjęciu ta sama edycja będzie wyglądać trochę inaczej! Np. jeśli skóra na Twoim zdjęciu wyszła zbyt czerwona lub różowa – wróć do suwaków dla czerwonego i pomarańczowego. Zmniejsz natężenie tych kolorów (suwak Saturation) oraz przesuń suwaki odcieni (Hue) w prawo tyle ile uważasz.
- Gotowe? Gratulacje! Zapisz zdjęcie lub zapisz ustawienia jako preset i korzystaj z niego w przyszłości!