Filtry to takie akcje, dzięki którym możemy wyedytować zdjęcie jednym kliknięciem wg. pewnego wzoru. Własnoręcznie przygotowane akcje tego typu nazywają się presetami i mogą być dla nas zarówno ułatwieniem jak i powodem dumy. Zobacz jak zrobić własny filtr na zdjęciach i nabierz rozpędu edytując zdjęcia!

Kiedy przyda mi się preset?

Wyobraź sobie taką sytuację. Idziesz na spacer, albo na imprezę, albo na czyjeś urodziny i robisz mnóstwo zdjęć. Są tak fajne, że chcesz z nich zrobić album, albo chociaż pokazać znajomym wysyłając na messengerze. Albo dodać wszystkie na story! Masz 3 opcje:  1 – możesz je udostępniać na surowo, prosto z telefonu, bez obrabiania. 2 – możesz je kolejno obrabiać tracąc na to ogromną ilość czasu tylko po to żeby odkryć, że ostatnie zdjęcie wyedytowane jest zupełnie inaczej niż pierwsze. Albo 3 – możesz wykonać edycję jednego zdjęcia, dopasować ustawienia i zapisać tę edycję jako preset. Potem wystarczy już tylko klikać ten sam filtr na każdym kolejnym zdjęciu ewentualnie delikatnie je korygując. Warunek – zdjęcia muszą być zrobione mniej więcej w tym samym świetle i lokalizacji aby ten sam preset wyglądał równie dobrze na wszystkich.

Jak stworzyć preset w Lightroom Mobile?

Jest to tak bajecznie proste, że aż żałuję, że nie będę mogła zobaczyć Waszych min jak to przeczytacie. A więc jak zrobić własny filtr na zdjęciach?

 1. Odpal Adobe Lightroom CC
 2. Otwórz nowe zdjęcie
 3. Dokonaj na nim edycji jaka Ci się tylko zamarzy (w ostatnim akapicie tego postu znajdziesz przykładową)
 4. Znajdź i kliknij na dolnym pasku menu „Presets”
 5. Kliknij w 3 kropeczki w prawym górnym rogu
 6. Wybierz: „Create preset”
 7. Wpisz jego nazwę
 8.  Zaznacz, które zmiany naniesione na zdjęcie mają wejść w skład presetu (np. jeśli zaznaczysz Light to na kolejnych zdjęciach również zostanie dokonana identyczna edycja jasności, cieni, bieli)
 9. Zapisz ptaszkiem w rogu.
 10. Zapisz zdjęcie i odpal kolejne 
 11. Kliknij znów „Presets”
 12. Wybierz z listy utworzony przed chwilą preset
 13. WŁALA!

A teraz bonus! Jak zrobić własny filtr na zdjęciach w odcieniu turkusowym?

Pod zdjęciem znajduje się instrukcja edytowania zdjęć w turkusowo – łososiowej tonacji, jak na zdjęciu po prawej. Możesz sobie zrobić z niej preset!

Wskazówka – takiej edycji najlepiej poddają się zdjęcia z kolorem niebieskim, np. niebem lub jeansowym ubraniem. Wybierz więc zdjęcie i do dzieła!  Jeśli jest za ciemne – rozjaśnij je w menu Light. Jeśli jest zażółcone, bo powstało przy świetle żarówek, równiej możesz je naprawić (zerknij tutaj). 

Jak zrobić własny filtr na zdjęciach

Jak to zrobiłam?

 1. W lightroom wchodzę do panelu Colors i klikam MIX
 2. Zaznaczam kolor czerwony i przesuwam suwak Hue na ok „- 80”. Robię to po to aby czerwienie ze zdjęcia wpadały bardziej w róż. Na moim czerwieni jest mało, trochę na drodze i na drzewie, u Was może być więcej.  Następnie przesuwam suwak Saturation na ok „+ 40 „ przez co zwiększę troszeczkę nasycenie tego koloru. 
 3. Ponawiam te same ustawienia na kolorach pomarańczowym i żółtym.
 4. Następnie uświadamiam sobie, że Wy będziecie pracować na innych zdjęciach i zapisuję sobie notatkę, żeby Wam napisać, że te wartości są umowne. Na Waszych zdjęciach może trzeba będzie przesunąć te suwaczki bardziej w lewo lub w prawo. Proponuję najpierw wyedytować zdjęcie wg. tych wskazówek a potem nanieść poprawki.
 5. Przechodzę do koloru zielonego i przesuwam Hue w lewo na „-20”
 6. Turkusowego, o dziwo, nie ruszam
 7. W niebieskim kolorze opuszczam suwam na „-40”. 
 8. Teraz czas na rewizję Twojego zdjęcia. Czy wygląda fajnie? Czy jest przesycone jakimś kolorem lub ma którego za mało? Wróć do suwaków i pobaw się nimi, pamiętaj, że na każdym zdjęciu ta sama edycja będzie wyglądać trochę inaczej! Np. jeśli skóra na Twoim zdjęciu wyszła zbyt czerwona lub różowa – wróć do suwaków dla czerwonego i pomarańczowego. Zmniejsz natężenie tych kolorów (suwak Saturation) oraz przesuń suwaki odcieni (Hue) w prawo tyle ile uważasz.
 9. Gotowe? Gratulacje! Zapisz zdjęcie lub zapisz ustawienia jako preset i korzystaj z niego w przyszłości!