Nie masz czasem wrażenia, że ostre zdjęcia wyglądają bardziej hmm.. profesjonalnie? Fotografie, na których widać każdy detal odbierane są jako jakiś wyższy level. „Na bank robiła lustrzanką”. Jeśli masz chwilę czasu pokażę Ci jak poprawić ostrość zdjęcia zrobionego telefonem.

Suwaki do wyostrzania w aplikacjach

Zacznijmy od poprawiania ostrości poprzez wyostrzanie. Czyli po prostu podkreślanie szczegółów zdjęcia. Narzędzie służące wyostrzaniu znajdziesz pod różnymi nazwami: „Szczegóły” (w Snapseed), „Detail”  (w Lightroom i Polarr), „Wyostrzenie” (w Instagram) czy też „Sharpen”. Wszystkie działają jednak tak samo – przesuwając suwaczkiem podkręcasz ostrość detali.  Przesuwając w przeciwnym kierunku wygładzisz zdjęcie.

Korzystanie z funkcji HDR

HDR to skrót od High Dynamic Range ale… serio nie musisz tego zapamiętywać. Wystarczy, że przyswoisz informację, że w Twojej apce HDR to takie narzędzie, które sprawi, że obraz będzie wyglądał bardziej jak widziany na żywo.  Oczywiście, jeśli nie przesadzisz, i nie przesuniesz suwaka w kosmos uzyskując totalnie przesycony szczegółami i kolorami obraz. Chociaż to także ma swój urok – zwłaszcza przy fotografowaniu natury. Polecam Twojej uwadze narzędzie HDR w aplikacji Snapseed. Zwróć tylko proszę uwagę, że filtr który włączy się na Twoim zdjęciu po wybraniu tej opcji można jeszcze dopracować dodatkowymi suwaczkami. Znajdziesz je w menu na dole panelu. HDR od zwykłego wyostrzania wyróżnia przede wszystkim to, że funkcja ta wpływa też na nasycenie kolorem.

Stary dobry kontrast

Gdybym miała wybrać tylko 3 narzędzia, z których będę dożywotnio korzystać  to narzędzie „kontrast” byłoby jednym z nich. Zwiększenie kontrastu bowiem od ręki poprawia wyrazistość zdjęcia. Kontrast na prezydenta! W Snapseed znajdziesz dwie jego wersje. Klasyczny „kontrast” narzędziach „dostosuj” oraz „kontrast tonalny” luzem w panelu.  W Lightroom kontrast tonalny znajdziesz  w panelu „effects” pod nazwą „clarity”. Kontrast jest o tyle fajny, że potraktowane nim zdjęcie nie wygląda sztucznie, co może mieć czasem miejsce przy korzystaniu z HDR.

Z lewej: surowe zdjęcie z telefonu, Środek: dodany lekki kontrast, Z prawej: dodany jeszcze większy kontrast

Grain czyli szum

Kiedyś wykładowca Photoshopa opowiedział nam na zajęciach ciekawostkę, która zapadła mi w pamięć. Otóż kiedyś w przygotowalniach DTP (miejscach, gdzie przygotowuje się materiały graficzne do druku) stosowano pewną sztuczkę. W sytuacjach, gdy za małe zdjęcia trzeba było rozciągnąć do wielkości dajmy na to plakatu (przez co traciło jakość) nakładano na nie „ziarno”. Ziarno, czyli „szum” lub „grain” jest ostatnio bardzo modne. Powstają nawet osobne apki, w którym można je sobie na zdjęcia dowolnie nakładać. Na tamtych materiałach pełniło jednak funkcję złudzenia optycznego. Drobne elementy widoczne na zdjęciu wymuszają na oku (a co za tym idzie, na mózgu) pewien jego odbiór. Myślimy, że zdjęcie jest super jakości, skoro tak świetnie widoczne są na nim szczegóły.

Co możesz poprawić podczas robienia zdjęcia?

  • Zanim przystąpisz do robienia zdjęcia przetrzyj tiszertem obiektyw w telefonie. Tylko tyle i aż tyle. To chyba nawet powinna być pierwsza i najważniejsza sztuczka jak poprawić ostrość zdjęcia.
  • ustawiaj ostrość tam gdzie chcesz klikając palcem w ekran zanim pstrykniesz zdjęcie. Zdjęcie poniżej wykonane jest w odstępie kilku sekund. Po prostu raz kliknęłam palcem na kota, a raz na widoczną na pierwszym planie gałązkę. Pisałam już o tym tutaj
jak poprawić ostrość zdjęcia
Zobacz jak różne efekty można osiągnąć ustawiając (palcem) ostrość w innych częściach zdjęcia.