Znasz to? Kadr ok, ostrość super, generalnie wszystko wyszło cacy ale jest jeden problem – za żółte zdjęcia. Są na to sposoby, i to bardzo proste! W tym wpisie przedstawiam Ci dwie aplikacje, moim zdaniem najlepsze do tego by uporać z tym problemem.

Za żółte zdjęcia – skąd się biorą?

Za żółte zdjęcia to efekt …działania sztucznego oświetlenia. Zagadka rozwiązana, w zasadzie możesz przeskoczyć do nowego akapitu. Najpiękniejsze kolorystycznie zdjęcia, takie najpełniej oddające kolory uzyskasz w świetle dziennym. Albo przy profesjonalnym oświetleniu. Ale że jest blog o fotografowaniu telefonem zakładam, że nie planujesz jego zakupu pod swój smartfon. Fotografując w domu staraj się robić zdjęcia jak najbliżej okien. Najlepsze światło jest rano po wschodzie i wieczorem przed zachodem słońca (w tzw. złotą godzinę). W samo południe w bezchmurny dzień może być ono za ostre. Przy zbyt ostrym świetle zdjęcia wyjdą prześwietlone, a to już trudno odratować. Ale teraz skupmy się na ratowaniu zdjęć zażółconych. Przedstawię Wam moje sposoby.

Za żółte zdjęcia - jak sobie z tym poradzić?

To „surowe” obrazy z telefonu. Zdjęcie po lewej wykonałam w południe, w pochmurny styczniowy dzień przy naturalnym świetle dziennym. Zdjęcie po prawej wykonałam minutę później po zaciągnięciu rolet w oknach i zapaleniu światła sztucznego. 

Czym jest balans bieli?

Biel bieli na zdjęciu nie równa. Wiemy już dlaczego – z powodu światła. Biel uchwycona przy ciepłej żarówce będzie żółta. Żółta, czyli ciepła. A co jest przeciwieństwem ciepła? Brawo – zimno! A najchłodniejszym kolorem w jaki może wpadać biel jest oczywiście niebieski. Co to oznacza? To, że biel balansuje pomiędzy żółtym a niebieskim – co zaraz zobaczysz w praktyce.

Jessica Biel pozdrawia.

Jak to zrobić w Snapseed?

Gdy otworzysz zdjęcie w Snapseed, kliknij w menu NARZĘDZIA a potem Balans Bieli. Jest oznaczony kontrastową ikonką z literami WB. Niech Cię nie zmylą nigdy więcej te litery. WB nie oznacza White & Black – jak mogłoby się, patrząc na ikonkę wydawać. WB oznacza White Balance.

Gdy wybierzesz już to narzędzie połóż palec na wyświetlaczu i przesuwaj go w lewo i w prawo. Przesunięcie w lewo dodaje do zdjęcia niebieskiego (chłodu), przesunięcie w prawo – żółtego (ciepła). Jeśli Twoje zdjęcie jest zbyt żółte wystarczy, że troszkę je ochłodzisz i po temacie. Proste? No mówiłam! Poniżej wklejam zdjęcie wykonane przy świetle żarówki (żółte) poprawione narzędziem Balans Bieli. Oprócz tej zmiany na zdjęciach nie została wykonana żadna inna korekta.

Tutaj poczytasz więcej o funkcjach Snapseed – z tą aplikacją serio warto się zaprzyjaźnić. 

A jak to ogarnąć w Lightroom CC?

Lightroom (ten z literkami Lr w ramce, reszta to podróby!) to również bardzo fajne narzędzie, chociaż w wersji darmowej ma mniej przydatnych na co dzień funkcji niż Snapseed. Jednak do ściągania koloru żółtego ze zdjęcia wystarczy. Tutaj także będzie to działało na zasadzie balansu bieli. W Lightroom CC mobile znajdziecie go w dolnym pasku menu w opcji COLOR. Klikacie tam a potem suwakiem o nazwie „Temp” (czyli „temperatura”) przesuwacie analogicznie jak w Snapseed. Prawda, że banalne?

Poniżej kolejne „surowe” zdjęcie poprawione jedynie suwakiem „Temp” w Lightroom. 

A jeśli balans bieli jest OK, a ja chcę wywabić ze zdjęcia jeden kolor?

Pozostańmy przy Lightroom. Załóżmy, że balans bieli jest ok, więc to nie jest tak, że całe zdjęcie jest żółte.  Albo niebieskawe.  Jeśli nie chcesz zmieniać temperatury całego zdjęcia możesz jedynie wywalić z niego występujący miejscowo kolor żółty jak na zdjęciu niżej (albo jakikolwiek inny kolor). Kliknij zatem w dolnym pasku menu w COLOR. Gdy zakładka otworzy się wybierz opcję „mix” w jej rogu. Zaznacz kółeczko z kolorem, który chcesz zniwelować i baw się suwakami. „Saturation” zmniejsza lub zwiększa nasycenie kolorem. „Hue” zmienia jego odcień a „Luminance” jego świetlistość. Na poniższym przykładzie na maksa skręciłam „Saturation”.  Jak widzisz odbarwiło to zdjęcie z koloru żółtego, ale zieleń papryki została nietknięta. Gdybym ochładzała je balansem bieli, suwak działałby na całość kolorów, także na paprykę.

Bonus: usuwanie koloru z danego fragmentu zdjęcia.

Załóżmy teraz jeszcze inną opcję: chcesz się pozbyć koloru (z kocyka, nieba, kwiatka) ale nie chcesz wywalać tej barwy z całego obrazu. Przykładowo, chcesz zmienić niebo z niebieskiego na białe, ale niwelując niebieski nie chcesz odbarwić również błękitnych oczu swojego dziecka/chłopaka/pieska rasy Husky. Do takiej miejscowej korekty wykorzystujemy pędzel. Z nazwy, bo w praktyce jest to Twój własny palec, którym zaznaczysz miejsce edycji. Możesz to zrobić zarówno w Lightroomie jak i Snapseed. Skupmy się jednak na Snapseed, ponieważ w Lightroom opcja ta jest dodatkowo płatna a moim założeniem jest dzielić się bezpłatnymi rozwiązaniami.

Zmiana koloru w jednym miejscu w Snapseed.

Odpal zdjęcie w Snapseed, kliknij menu NARZĘDZIA a potem PĘDZEL. Masz do wyboru cztery, więc zaznacz ten ostatni, który nazywa się NASYCENIE. Ustaw jego wartość na -10 i zamaluj palcem ten fragment zdjęcia, który chcesz odbarwić. Jaki efekt osiągniesz? Ano taki, jakbyś tę część zdjęcia zamieniła na zdjęcie czarno-białe. Jeśli element był jasny – otrzymasz jasne odbarwione pole, jeśli ciemny, pole będzie szare. Pozostałymi pędzlami możesz dopracować efekt, np. rozjaśnić to miejsce.  Zerknij na odbarwioną linię na peronie na zdjęciu poniżej.


1 Komentarz

Natalia · 25 stycznia 2019 o 19:03

Super wpis! Bardzo przydatny tutorial dla takich laików jak ja 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.