Retro efekt na zdjęciu z aplikacją VSCO

Darmowa aplikacja VSCO to jedno z łatwiejszych narzędzi do szybkiej oraz bardzo efektownej obróbki zdjęć. Jest to również druga z mojej trójki aplikacji graficznych do zabrania na bezludną wyspę (pierwszą jest Snapseed). Po prostu musisz ją mieć w telefonie. Apka jest do pobrania w sklepie z aplikacjami, jest darmowa. Jeśli nie umiesz pobierać aplikacji – tutaj pokazywałam jak to się robi. W apce jest wiele fajnych filtrów udostępnionych zupełnie za darmo. Jeśli chcesz osiągnąć analogowy retro efekt na zdjęciu ta aplikacja jest dla Ciebie!

Do edycji wybrałam zdjęcie składające się z dwóch planów.  Starałam się zrobić je tak, by pierwszy był wyraźny a drugi rozmyty. Jeśli nie wiesz jak zrobić takie zdjęcie telefonem koniecznie zerknij tutaj).

Dlaczego warto korzystać z VSCO?

Są osoby, dla których ważniejszy od wyglądu pojedynczego zdjęcia jest spójny widok całego albumu, np. na Instagramie. Takim osobom z pomocą przychodzą filtry. Filtry to zestawy pewnych ustawień ukrytych pod hasłowymi nazwami (np. C2, A7).  Dany filtr zawsze w ten sam sposób obrobi kolejne zdjęcia, np dodając im pewne zabarwienie (tintę), zmiękczając cienie itd. Chcąc zachować spójny wygląd siatki zdjęć można sobie wybrać jeden ulubiony filtr i używać go na każdym zdjęciu.

Czyli wystarczy wcisnąć filtr i zapisać zdjęcie?

I tak, i nie. Tak, jeśli masz serię zdjęć robionych w tych samych warunkach to jasne. Przykład: idziesz z dzieckiem na spacer i przez cały czas masz takie samo światło bo warunki atmosferyczne nie ulegają zmianie. Słońce świeci tak samo, a Ty nie pstrykasz zdjęć raz na pełnym słońcu w piaskownicy a raz na ławeczce w cieniu. Wtedy wystarczy wybrać jeden pasujący filtr i raczej na pewno będzie pasował także do reszty zdjęć. Ale jeśli masz serię różnych zdjęć, np. ciemniejszych i jaśniejszych, wtedy dobrze jest pobawić się chwilę dodatkowymi suwakami.

Dodatkowe funkcje VSCO – suwaki

Po kliknięciu w ikonkę z suwakami (druga od lewej) wchodzimy w tryb bardziej szczegółowej edycji zdjęcia. Mamy do wyboru szereg narzędzi, które pomogą nam jeszcze bardziej dopieścić nasz obrazek. Możesz je więc kolejno: rozjaśnić/przyciemnić, zwiększyć/zmniejszyć kontrast, przyciąć, i tak dalej.

Oprócz filtra A4 zdecydowałam się rozjaśnić zdjęcie (exposure), i dodać trochę “ziarna” (grain) robiącego efekt starego zdjęcia.

Tworzenie własnych filtrów

Kiedy wybierzesz jakiś filtr i dopracujesz go suwaczkami różnych narzędzi możesz go sobie zapisać na potem. Jest to udogodnienie, by nie musieć powtarzać (a co gorsza, zapamiętywać) nałożonych już efektów, edytując kolejne zdjęcie. Wystarczy, że klikniesz 3 od lewej ikonkę, tę za filtrami i narzędziami (taka zakręcona wokół kółeczka strzałka). Po kliknięciu wyświetli się widok z edytowanym obecnie zdjęciem i nałożonymi na nie efektami. Kliknij + aby dodać je do kolekcji filtrów i włala – gotowe. Teraz gdy otworzysz kolejne, nieobrabiane jeszcze zdjęcie, wystarczy, że wejdziesz w to samo miejsce i wybierzesz zapisany filtr z listy, na którą właśnie trafił.

W tym miejscu możesz zapisywać i wybierać do użycia na zdjęciu wcześniej zapisane filtry.

Jak otworzyć i zapisać zdjęcie? Import i eksport.

Vsco jest dość niezależną aplikacją, która nie pobiera zdjęcia do edycji wprost z telefonu, ale najpierw zaciąga je do własnej galerii. To może brzmieć skomplikowanie, ale jest proste. Gdy otworzysz VSCO Twoim oczom ukaże się “feed” czyli miejsce z aktualnościami. Ma ikonkę kółka z pionowymi kreskami. Obok niej są kolejne ikonki ale Ciebie interesuje ikonka nr 3 – studio. Kiedy do niego wejdziesz zobaczysz plusik, przy którego pomocy możesz dodawać do apki zdjęcia, które będziesz potem edytować (możesz dodać wiele na raz). Gdy zaciągniesz zdjęcia podświetl jedno z nich i klilnij suwaki. Tak przejdziesz do widoku edycji. Po jej zakończeniu znów klilnij zdjęcie (jest już zedytowane, ale na razie znajduje się tylko w galerii Vsco), kliknij w ikonkę 3 kropek na dole ekranu i wybierz “save to gallery”. Teraz Twoje zdjęcie znajdzie się w galerii telefonu, a albumie o tytule VSCO. Proste, prawda?

Jak podoba Ci się zdjęcie przed i po edycji? Uważam, że efekt retro wyszedł naprawdę super!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *