W tym poście pokazuję na przykładzie jak ożywić kolory na zdjęciu albo w jego fragmentach. Zobaczysz więc jak przerabiać zdjęcie lub korzystać z pędzli w Snapseed przerabiając jego fragment.

Wybór zdjęcia do edycji

Zdjęcie, które będę obrabiać wykonałam na jesiennym spacerze w okolicy godziny 15:00, koniec października. W związku z tym światło było całkiem ok. Wyzwaniem był ruch dziecka ale po kilku próbach udało mi się uchwycić „zamrożony” kadr. Jeśli zdjęcie, które Ty zamierzasz przerabiać jest trochę za ciemnie, pamiętaj, że możesz je rozjaśnić.

Jak ożywić kolory? Na przykład w Snapseed 

Zdjęcie otwieram w darmowej aplikacji Snapseed. Jeśli jest Ci zupełnie obca to proponuję, abyś najpierw zerknęła do posta, w którym ją prezentuję – dzięki temu lepiej poznasz jej możliwości a może pokochasz ją jak ja?  Poczytasz o niej TUTAJ. Odpalamy więc aplikację i zaczynamy zabawę – pokażę Ci jak ożywić kolory na zdjęciu oraz na wybranych jego fragmentach.

Przycinanie zdjęcia

Wchodzę w menu NARZĘDZIA i wybieram opcję PRZYTNIJ. Kadruję w kwadrat tak, aby ukośnie linie wychodziły z rogów fotografii a jeden z mocnych punktów znajdował się na głowie dziecka. Zatwierdzam ptaszkiem w prawym dolnym rogu.

Podkręcenie kolorów i ostrości

Na przyciętym zdjęciu trochę podkręcam kolory i ostrość narzędziem HDR, ustawiając wartość na +25. Zatwierdzam ptaszkiem.

Następnie wybieram opcję: DOSTOSUJ i ustawiam „nasycenie” na +5, a cienie: -15. Zatwierdzam ptaszkiem.

Chciałam użyć wyższych wartości by podkręcić kolory liści jeszcze bardziej. Niestety nie mogłam tego zrobić, ponieważ buzia dziecka stawała się nienaturalnie pomarańczowa (efekt jest nakładany na całe zdjęcie). Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Wykorzystuję narzędzie PĘDZEL, które umożliwia mi edytowanie wycinków zdjęcia. Korzystam z pędzla „nasycenie” ustawionego na +10 i „maluję” palcem obszar liści pod huśtawką. To co jest zamalowane można podejrzeć klikając w ikonkę oka (obszar zamalowany palcem podświetli się na czerwono). Zapisuję efekt klikając „eksportuj”.

jak ożywić kolory na zdjęciu

Po edycji zdjęcie jest weselsze i bardziej słoneczne! Prawda, jakie to proste?