W tym poście przedstawiam garść wskazówek jak kadrować zdjęcia by miały „to coś”. A jeśli nie masz czasu na czytanie, zerknij tylko na dwa zdjęcia w tekście. Myślę, że od razu złapiesz o co chodzi!

Co to jest kadr?

Kadr to najprościej mówiąc wycinek. Kiedy masz przed sobą jakąś scenę i robisz jej zdjęcie wtedy to co się na nim znajdzie to jest właśnie kadr. Innymi słowy to prostokątny fragment wycięty z całości. Co więcej, od tego jak wykadrujesz dane zdjęcie będzie zależał jego odbiór przez widza. Dzieje się tak dlatego, że naszym mózgom pewne kompozycje podobają się bardziej, inne mniej.

Jak kadrować zdjęcia, żeby miały „to coś” ?

A więc  niektóre zdjęcia podobają się bardziej większości. Czyżby jakaś reguła? Zgadza się. A więc podstawowa reguła tej zależności nazywa się trójpodziałem i jest niezwykle prosta. Jest to sposób dzielenia kadru na części i umieszczanie elementów kompozycji w konkretnych miejscach. O tak:

jak kadrować zdjęcia wg. zasady trójpodziału

Mocne punkty

Miejsca przecięcia linii siatki są nazywane mocnymi punktami. Tematem Twojego zdjęcia jest brzdąc bawiący się na plaży? Super, jednak ów brzdąc powinien znaleźć się w pobliżu przecięcia lini. Jak tu:

Jak kadrować zdjęcia

Widzisz? Głowa  dziecka znajduje się na jednym z mocnych punktów. Przyznaj sama, że zdjęcie mogłoby wiele stracić, gdybym umieściła dziecko w centrum kadru. Dodatkowo, robiąc to zdjęcie starałam się pstrykać z góry, aby nie psuć kadru linią horyzontu, falą czy ławką w tle. Chciałam mieć jedynie zdjęcie dziecka na plaży, więc postanowiłam wyrzucić dodatkowe rozpraszacze. Wiem, że odciągnęłyby uwagę od tematu zdjęcia. Dobrze jest zwrócić na to uwagę gdy decydujesz co umieścić na zdjęciu a co obciąć. Na końcu posta zobaczysz, jak ustawić te linie w swoim telefonie.

Horyzont a reguła trójpodziału

Załóżmy teraz, że na kolejnym zdjęciu chcę jednak owo morze pokazać (żeby nie było, że rozsypałam dziecku kamienie w ogródku). Cofam się zatem tak, aby horyzont znalazł się na jednej z poziomych linii siatki. Potem ustawiam kadr tak, aby moi chłopcy stali w jednym z mocnych punktów.

Dlaczego wybrałam akurat górną linię siatki? Gdybym ustawiła horyzont na dolnej wtedy na zdjęciu znalazłoby się niewiele piasku a bardzo dużo nieba. Piasek ma fajną fakturę, a niebo zieje pustką więc wybór jest prosty. jest Gdyby na niebie znajdowały się akurat jakieś super chmury być może zmieniłabym kadr a horyzont powędrowałby na dolną linię siatki.

Mocne punkty a zdjęcie twarzy

No dobra, ale jak kadrować zdjęcia ludzi z bliska? Portrety? Jeśli wykonujesz kadr na twarz mocny punkt umieść po prostu na oku, które jest bliżej obiektywu. Proste co?

Trzymaj pion! – czyli linie równoległe i prostopadłe w kadrze

Jak widzisz reguła trójpodziału to prosta sprawa. Jeśli ją zapamiętasz, po krótkim czasie wjedzie Ci w krew i będziesz stosować ją odruchowo. Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać, która jest bardzo ważna dla pozytywnego odbioru fotografii. Mówi ona o tym, że gdy w kadrze występują linie proste zarówno poziome (horyzont, ławka, murek) jak i pionowe (drzewo, latarnia, budynek) wtedy te linie powinny być równolegle do linii trójpodziału lub po prostu brzegów zdjęcia. Zwróć uwagę, że horyzont na powyższym zdjęciu przebiega idealnie wzdłuż linii i wygląda to zdecydowanie lepiej niż gdyby miał biec ukosem, zaczynając się niżej a kończąc wyżej. To także wskazówka jak kadrować zdjęcia architektury, bo w nich aż roi się od takich linii.

A teraz bonus dla leniuszków: ba dum ksss!

Aby ułatwić sobie trzymanie pionów w pionie i poziomów w poziomie możesz włączyć podgląd linii siatki w telefonie tak by linie były stale widoczne w trybie robienia zdjęcia (ale na gotowym zdjęciu już ich oczywiście nie będzie). Jeśli to zrobisz, opcja ta pomoże Ci także szukać mocnych punktów gdyż będziesz mogła precyzyjnie umieścić przedmiot zdjęcia w miejscu przecinania się linii. W moim telefonie (gdy to piszę korzystam z Samsunga 7) wystarczy po wejściu w aparat kliknąć ikonkę ustawień (kółko zębate) i znaleźć pozycję: linie siatki (i wybrać 3×3).

Już po ptakach?

Jeśli masz zdjęcia, które nie trzymają się powyższych zasad – nie przejmuj się. To nie są rozkazy, dekret, nikt Cię za to nie wsadzi do więzienia. Zdjęcia artystyczne, na przykład, łamią wszelkie reguły. Tutaj jest fajny i krótki artykuł na ten temat, również w kontekście zdjęcia plaży. Ale jeśli chcesz wdrożyć te reguły do już gotowych zdjęć – spróbuj zrobić to w jakieś aplikacji do obróbki. Możesz wypróbować Snapseed, o którym pisałam tutaj. Większość dobrych apek ma opcję możliwości zmiany kadru oraz obracania zdjęciem tak, by wyrównać pion czy poziom.