Jak ustawiać ostrość w telefonie robiąc zdjęcie? Bardzo prosto, bo tylko jednym ruchem. Zainspiruj się i wykorzystuj tę sztuczkę na co dzień!

Czym jest ostrość?

Mówimy, że zdjęcie jest ostre wtedy, kiedy kształty są wyraźne a szczegóły widoczne. Na taki obraz lepiej się patrzy, zwykle wydaje się nam też jakościowo lepszy. Ustawieniem ostrości można również podkreślić, tak samo jak kadrem, co jest tematem zdjęcia. W dodatku można to zrobić jednym dotknięciem palca! Jeśli nie wiesz, jak manipulować ostrością w telefonie i po co to robić, koniecznie przeczytaj tego posta. Serio, jest to niezwykle przydatna sztuczka 

Jak ustawiać ostrość w telefonie podczas robienia zdjęcia?

Po włączeniu aparatu telefon sam ustawi ostrość. Jeśli zależy Ci na tym, by któryś z elementów był ostry po prostu dotknij go palcem. Oczywiście na ekranie, dźganie palcem kubka z kawą raczej niewiele da. Ta funkcja jest przydatna zwłaszcza kiedy fotografowana sytuacja ma dwa plany. To znaczy wtedy, gdy coś jest bliżej obiektywu w telefonie, a coś dalej.  Wystarczy wtedy ustawić odpowiedni kadr a przed pstryknięciem dotknąć palcem tego elementu zdjęcia, który ma być ostry.

Zdjęcia poniżej wykonane zostały w odstępie kilku sekund. Nie są one (poza przycięciem w kwadrat) w żaden sposób edytowane. Do zdjęciach znajduje się plastikowa zabawka i płócienna poduszka jako nieco oddalone tło. Najpierw dotknęłam palcem małpki dzięki czemu otrzymałam ostrą małpkę i delikatnie rozmytą fakturę poduszki.

Jak ustawiać ostrość w telefonie

Następnie nie zmieniając innych parametrów dotknęłam palcem na wyświetlaczu tła za małpką, i automatycznie małpka rozmyła się (i znacznie rozjaśniła) a dotknięte tło wyostrzyło.

Jak ustawiać ostrość w telefonie

Dzięki temu prostemu zabiegowi można osiągać świetne efekty i bawić się dwuwymiarowością kadru!

Jak poprawić ostrość zdjęcia, które jest już gotowe?

Na to akurat jest wiele sposobów.  Można je wyostrzyć narzędziami typu „sharpen” lub „hdr”. Złe jakościowo zdjęcie można poprawić optycznie „oszukując” oko dodając do niego ziarno, czyli „grain”. Te funkcje znajdziecie w większości aplikacji, włączając w tu mój ulubiony Snapseed.