Dlaczego warto pobrać i jak przerabiać zdjęcia w Snapseed?

Snapseed to aplikacja do obróbki zdjęć, którą doceniają nawet profesjonalni fotografowie. Jest darmowa, wystarczy ją po prostu ściągnąć na telefon. Dzięki aplikacji edytować możesz kolory, balans bieli czy ostrość a nawet usuwać ze zdjęcia zbędne elementy (plamki, paproszki lub po prostu …pryszcze). Ten tekst zajmie Ci tylko kilka minut i już za chwilę będziesz wiedziała, jak przerabiać zdjęcia w Snapseed.

Jak to działa?

Pobieramy aplikację (jeśli nie wiesz jak, zajrzyj tutaj). Następnie, po wejściu w apkę otwieramy zdjęcie (tapnięciem palcem w plusik lub w komendę “otwórz”).

Zdjęcie w Snapseed możemy edytować  na dwa sposoby.

1: wybierając jeden ze dostępnych stylów (sekcja: STYLE). Są to gotowe zestawy różnych akcji, które nanosimy na zdjęcie jednym ruchem. Niestety najczęściej wygląda to dość topornie, więc lepiej zdecydować się na pozostały sposób, czyli

2. bawiąc się ustawieniami w sekcji: NARZĘDZIA, co pozwala nam osobiście ustawić takie wartości jakie podobają nam się najbardziej dzięki prostemu poruszaniu kilkoma suwakami.

Główne narzędzia aplikacji Snapseed

Po wybraniu sekcji NARZĘDZIA Twoim oczom ukaże się mnóstwo ikonek co może Cię zbić z tropu. Niesłusznie!  Naprawdę szybko się z nimi zaprzyjaźnisz, a przynajmniej z kilkoma z nich.  Będzie tak dlatego, ponieważ w podstawowej edycji obrazu potrzebnych jest ich garstka.

Balans bieli

Do zrobienia zdjęcia potrzebne jest światło – bez niego po prostu nie byłoby nic widać. Jednak światło światłu nierówne i może mieć ono różne kolory.  Najlepiej robić zdjęcia w świetle dziennym. Dlatego pstrykaj na dworze a w domu w pobliżu okien. Dzięki takiemu oświetleniu kolory na zdjęciu będą bliższe prawdzie niż na zdjęciach zrobionych przy świetle z żarówki. Światło żarówkowe  nadaje zdjęciom żółtawy odcień. Czy to koniec, jak zdjęcie jest takie żółtawe? No nie, bo od tego właśnie jest narzędzie do ustawiania balansu bieli, czyli jakby zmiany koloru oświetlenia. Aby tego dokonać wybierz to narzędzie a następnie dotknij palcem zdjęcia i przesuwaj nim w lewo lub w prawo. Zaobserwujesz jak zdjęcie zmienia kolory z ciepłych na chłodne i na odwrót. Po zakończeniu edycji kliknij ptaszek po prawej by zatwierdzić zmiany. Kliknięcie X zamknie narzędzie bez wprowadzania zmian. Voila!

Jasność, kontrast, nasycenie i inne przyjemności

Teraz kiedy ustawiłaś już odpowiedni odcień zdjęcia czas popracować nad resztą. Tym razem w sekcji NARZĘDZIA wybierz opcję “dostosuj”. Po jej włączeniu znajdziesz na dole dwa symbole – różdżki i suwaków. Magiczna różdżka ustawia wszystkie suwaki z automatu i według własnego uznania.  Możesz iść na łatwiznę i skorzystać z tej możliwości. Ale dużo fajniej jest poprzestawiać suwaki samodzielnie i uzyskać dokładnie taki efekt o jaki nam chodzi. Po odpaleniu suwaków zobaczysz poszczególne wartości, czyli jasność, kontrast, nasycenie, prześwietlenia i inne. Wybieraj je po kolei a potem ruszając po zdjęciu w prawo i lewo dostosuj wg. własnego upodobania. A więc jak przerabiać zdjęcia w Snapseed to już na całego? No nie do końca. Nie zapędź się za daleko, aby zdjęcie nadal wyglądało naturalnie! A po zakończeniu zabawy zatwierdź ptaszkiem z prawej strony.

Kadrowanie

Może być tak, że chciałabyś zmienić szerokość i wysokość zdjęcia. Albo wyciąć jakiś jego fragment. Służy do tego narzędzie “przytnij”. Wybierz kształt spośród dostępnych na dolnym pasku lub ręcznie ustaw odpowiadający Ci format i zatwierdź ptaszkiem. Podczas przycinania zdjęcia zobaczysz 4 linie siatki krzyżujące się w 4 miejscach. Dzielą zdjęcie na pola (3 bloki wysokości, 3 pola szerokości). Są to linie mające pomóc w ustawieniu kompozycji zgodnej z regułą trójpodziału.

Usuwanie plamek, zabrudzeń lub pyłków

Kolejnym godnym uwagi narzędziem jest “naprawianie”. Polega ono na tym, że dotknięty placem element, którego chcemy się pozbyć zostaje automatycznie dopasowany do obszaru na którym się znajduje. Warunek jest taki, że tło musi być gładkie. Dla najlepszego efektu przed dotknięciem ekranu znacznie przybliż zdjęcie rozciągając je palcami. 

Eksperymentuj!

Oprócz tych najważniejszych narzędzi znajdziesz jeszcze szereg innych – testuj je i baw się do woli. Zapisz zdjęcie korzystając z komendy EKSPORTUJ. Pamiętaj, że Snapseed stworzy w pamięci Twojego telefonu własny katalog, więc jeśli będziesz chciała znaleźć edytowane przy jego pomocy zdjęcia szukaj w galerii osobnego albumu o tej nazwie. Teraz, kiedy już wiesz, jak przerabiać zdjęcia w Snapseed, eksperymentuj do woli i ciesz coraz lepszymi efektami!

Jak przerabiać zdjęcia w Snapseed